Projektowanie funkcjonalnego pokoju dla dziecka może wydawać się zniechęcające. Do tak dużego projektu należy podchodzić stopniowo. Od ponad 25 lat projektujemy sypialnie dla dzieci, a nasz system sprowadza się do T. Jest to nasz przepis na projekt Casa Kids, jeśli chcesz; przepis z kilkoma składnikami, które są łatwe do przestrzegania. Po pierwsze w tym przepisie jest...

ZEBRAĆ INFORMACJE

Zanim rozpoczniesz poszukiwania odpowiednich mebli i elementów dekoracyjnych do pokoju dziecka, musisz zrobić kilka rzeczy. Zacznijmy od zrobienia zdjęć i pomiarów pokoju. Podczas mierzenia przestrzeni nie zapomnij wziąć pod uwagę listew przypodłogowych, okien, wysokości sufitu oraz tego, jak daleko otwierają się drzwi. Jeśli w pomieszczeniu znajdują się wentylatory sufitowe, należy zmierzyć ich wysokość. Łatwym sposobem na uporządkowanie tych informacji jest narysowanie planu piętra pomieszczenia, im więcej szczegółów tym lepiej.

POTRZEBY Q&A

Po zmierzeniu przestrzeni czas zadać sobie kilka pytań na temat wymagań dla danego pomieszczenia. Tutaj skupiamy się na użytkowniku przestrzeni.

 • DLA KOGO JEST TEN POKÓJ?

  Trzyletnie dziecko ma inne potrzeby niż dwunastoletnie dziecko. Jednym z naszych pierwszych pytań podczas spotkań z rodzinami jest zawsze wiek i płeć dzieci.
 • JAK DŁUGO BĘDĘ MIESZKAŁ W MOIM DOMU?

  Jeśli twój dom jest wynajęty, czy widzisz, że zostaniesz tam przez rok? Pięć? Jak długo twoje dziecko będzie potrzebowało tego miejsca, aby dla niego pracować? Czy mogę sprawić, aby to miejsce pracowało dla nich w wieku 5 i 13 lat? Ile chcesz zainwestować, jeśli Twój pobyt jest krótkoterminowy?
 • CZY TEN POKÓJ BĘDZIE WSPÓLNY?

  Jeśli para rodzeństwa dzieli ten pokój, to jak długo będą się nim dzielić? Czy istnieje możliwość, że w miarę starzenia się będą mieli oddzielne pokoje? Jeśli nie, to ważne jest, aby znaleźć rozwiązanie przyszłych problemów związanych z prywatnością. Jeśli dziadkowie lub inne wizyty rodzinne są tam oddzielny pokój gościnny dla nich? A co z noclegami?

OPRACOWANIE

Teraz, gdy zebrałeś informacje o warunkach panujących w pomieszczeniu i o tym, kto będzie potrzebował skorzystać z przestrzeni, nadszedł czas, aby je rozłożyć. Z wszystkich informacji zrobić listę mebli, które dziecko będzie potrzebować. Zszywki w każdym pokoju są łóżka, biurka i przechowywania, ale każdy dom ma różne potrzeby. Zawsze zaczynamy od łóżka, a następnie przechodzimy przez biurka, schowki i wszelkie inne potrzeby, które odkryłeś, że należy się nimi zająć.

Tworząc układ, należy pamiętać o cyrkulacji w pomieszczeniu. Weź pod uwagę wszystkie nisze w pokoju, okna, położenie drzwi, a następnie wybierz miejsce, do którego łóżko ma trafić, czyli Twój punkt zaczepienia. Zazwyczaj stawiamy wtedy biurka lub schowek naprzeciwko łóżka. Lubimy trzymać wszystkie meble przed dłuższymi ścianami w pokoju, to pomaga w poczuciu równowagi i otwartej przestrzeni podłogi. Na koniec, przechodzimy przez pokój z myślą o jego układzie. Zadaj sobie pytanie, czy byłoby mi wygodnie, gdybym musiał w ten sposób dostać się do łóżka? Czy słońce będzie czuć się oślepiające rano, jeśli moja głowa jest zwrócona w określony sposób? Czy łatwo jest mi szybko dotrzeć do rzeczy, które są mi potrzebne? Czy jakaś część pokoju jest zablokowana, co czyni go bezużytecznym? Celem jest wygoda i funkcjonalność, co sprawia, że jest to trwały projekt.

 • Łóżko:

  Podwójne łóżka nie są dobrym rozwiązaniem dla pokoi jednoosobowych, ale decyzje stają się trudniejsze, gdy dzieci dzielą ze sobą sypialnię. Wybierz typ łóżka, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom. Łóżka piętrowe są najłatwiejszym rozwiązaniem dla wspólnych sypialni. Jeszcze lepszą opcją są łóżka piętrowe, które można rozdzielić na dwa podwójne łóżka. Nawet jeśli Twoja obecna przestrzeń nie może pomieścić dwóch podwójnych łóżek, będziesz miał taką opcję w przyszłości. Zalecamy znalezienie mebli, które mogą ewoluować wraz z wiekiem Twoich dzieci. Dodanie łóżka piętrowego może być wygodne w przypadku noclegu.

  Pro Tip: Lubimy umieszczać łóżko na dalekiej ścianie naprzeciwko drzwi, aby zapewnić lepszą izolację dźwiękową i świetlną. Unikaj umieszczania ich obok kaloryferów, ponieważ łóżka mogą się szybko nagrzewać, co powoduje, że sen staje się niewygodny.
 • Biurko:

  Dedykowane miejsce w ich pokoju do odrabiania zadań domowych pomaga w skupieniu i organizacji. Staje się to koniecznością w wieku około sześciu lat. Do tego czasu powinien wystarczyć mały stół do gry. Przy wyborze biurka należy wziąć pod uwagę takie, które posiada górną pokrywę do dodatkowego przechowywania.

  Pro wskazówka: Najlepiej ustawić biurko przy oknie. Naturalne światło pomaga w nauce i odrabianiu zadań domowych.
 • Szafa:

  Niektóre domy mają wbudowane szafy, inne nie, ale prawie każde dziecko potrzebuje komody do składania dzianin i innych elementów. Dodaj pancerz do tej listy, jeśli nie masz miejsca w szafie! Wiszące ubrania staną się koniecznością, gdy dzieci będą się starzeć. Unikać L-kształtnych (lub narożnych) szafek, marnują przestrzeń. Na koniec nie zapomnij o zabawkach i książkach. Polecamy znalezienie miejsca na przechowywanie tych, które są łatwo dostępne dla małych dzieci.

  Pro Tip: Idź wyżej! Przestrzeń na ścianie jest często zaniedbywana. Ta niewykorzystana przestrzeń może być wykorzystana do dodatkowego przechowywania, jak szafki lub półki pływające.

Podsumowanie

 • Neutralne, stonowane meble ewoluują lepiej niż meble tematyczne lub w niestandardowych kolorach. Wraz z wiekiem dzieci ich zainteresowania zmienią się, więc proponujemy dodanie kolorów do tekstyliów, tapet lub sztuki, która jest wymienna.
 • Masz ciemne podłogi? Białe meble mogą zapewnić bardzo potrzebny kontrast.
 • Zwiążcie je: Znajdź wymiary łóżka, biurka i schowków, które dodajesz do pokoju, a następnie użyj taśmy maskującej, aby oddzielić je od siebie w wybranym przez siebie układzie. Jest to szybki i łatwy sposób na wizualizację ilości miejsca na podłodze, które będziesz miał.