My, ludzie, mamy pierwotną potrzebę tworzenia rzeczy. Proces tworzenia czegoś jest dobry dla naszego samopoczucia emocjonalnego i psychicznego, a także dla naszej wyobraźni i kreatywności.

Pozwalanie dzieciom na odkrywanie materiałów i obchodzenie się z przedmiotami nie tylko pobudza ich kreatywność, ale także pomaga im doskonalić swoje umiejętności motoryczne, rozpoznawać różne kształty i rozumieć znaczenie słów "gładki", "twardy", "miękki", "szorstki" itp. Zwiększa to ich świadomość sensoryczną.

Bycie kreatywnym oznacza jednak nie tylko rysowanie obrazu czy pisanie wiersza. Oznacza to również, że potrafisz rozwiązywać problemy i dostosowywać się do nowych, niepewnych sytuacji. Patrzenie na problem pod różnymi kątami i wymyślanie nowych podejść do sytuacji pomaga znaleźć nowe, innowacyjne rozwiązania. To jest coś, z czego wszyscy możemy dobrze skorzystać.

Dawanie dzieciom narzędzi do wyrażania siebie może pomóc nam uzyskać wgląd w ich świat i emocje. Dzieci mogą czuć różne rzeczy, ale nie są jeszcze w stanie wyrazić swoich uczuć w słowach. To właśnie tutaj przychodzą rodzice. Możemy pomóc im nazwać uczucia, porozmawiać o wydarzeniach, które spowodowały te uczucia i porozmawiać o tym, jak je wyrazić.

Na przykład, dostarczenie dzieciom zestawu różnych naklejek z folii samoprzylepnej może pomóc im wyrazić to, co czują i ułatwić rozmowę na ten temat. Cokolwiek zrobisz, zachęcaj dziecko do wyrażania swoich emocji, szczególnie w tych dniach, kiedy wszyscy jesteśmy zmuszeni do przebywania w domu i w izolacji.

Jednocześnie powinniśmy być świadomi tego, że dano nam dodatkowy czas, który możemy spędzić z rodziną. Czas, w którym wszyscy możemy sprawić, że nasze twórcze soki będą płynąć. Badania pokazują, że kiedy angażujemy się w twórcze działania, odwracamy naszą uwagę od lęku i stresu oraz pobudzamy wiele regionów mózgu, co w sumie prowadzi do poprawy zdrowia. I to jest coś, do czego wszyscy dążymy, czyż nie?

Więc otwórz swoje kreatywne czakry, zachęcaj swoje dzieci, aby robiły to samo i kopały stresujące czasy!