W tym artykule porozmawiamy o tym, dlaczego ważne jest, aby wybrać stół w zależności od wzrostu dziecka, które modele łóżek są najbezpieczniejsze i jakie pytania należy zadać producentowi przed zakupem mebli do pokoju dziecka.

Jeśli udekorujesz przedszkole, łóżeczko, komodę i stolik do przewijania to prawdopodobnie wszystko, co musisz kupić od mebli, ale co kupić, gdy dzieci się starzeją? Czego szukać i jak nie popełnić błędu: oto kilka ważnych punktów, które należy wziąć pod uwagę.

Wygląd

1. Należy zwrócić uwagę na materiały, z których wykonane są meble. Do pokoju dziecięcego lepiej wybrać naturalne drewno, MDF lub sklejkę. Należy sprawdzić u producenta grubość materiałów - dla wszystkich szafek musi ona wynosić co najmniej 15 mm.

2. Przyjrzyj się bliżej okuciom. Jest to coś, w czym producent może zaoszczędzić sporo pieniędzy, ponieważ nie jest on widoczny na pierwszy rzut oka. Dowiedzcie się, jakich okuć używają i gdzie są produkowane: w idealnym przypadku powinny to być produkty wysokiej jakości znanych producentów (Hettich, GRASS, Hafele, Blum).

3. Przyjrzyjcie się meblom ze wszystkich stron. Jeśli z jakiegoś powodu nie możecie tego zrobić (np. kupujecie je online), nie wahajcie się poprosić producenta o zdjęcia mebli pod różnymi kątami - w ten sposób możecie ocenić jakość pracy.

4. Sprawdź certyfikaty. Meble dziecięce to specjalna kategoria produktów: muszą zapewniać niezbędne komfortowe warunki do prawidłowego rozwoju dzieci. Zdrowie każdego dziecka bezpośrednio zależy od jego jakości.

Ergonomia

5. Wyobraźcie sobie meble "w akcji" - w środowisku bliskim rzeczywistości. Jeśli kupujesz online, zapytaj o zdjęcia mebli z ludźmi - w ten sposób możesz lepiej wyobrazić sobie ich wymiary.

6. Pamiętaj o zasadach ergonomii. Dzieci szybko rosną i często potrzebują mebli "do wzrostu". Na przykład, począwszy od trzeciego roku życia, łóżko powinno mieć wymiary od 70х150 cm do 80х170 cm.

7. Regulacja wysokości. W wieku 5 lat dziecko z łatwością dotrze do półki na wysokości 130 cm, a w wieku 7 lat - do 150 cm. Jeśli powiesi się je wyżej, trudno będzie wyciągnąć z nich rzeczy.

8. Wybierz odpowiednie biurko. Bardzo ważne jest, aby dziecko utrzymywało prawidłową postawę i dobry wzrok. Wysokość stołu dla dziecka w wieku 6-7 lat powinna wynosić 52 cm, dla dziecka w wieku 7-8 lat - 58 cm, dla dziecka w wieku 9-11 lat - 70 cm. Dla maluchów poniżej 6 roku życia wystarczą stoły o wysokości 40-45 cm.

Bezpieczeństwo

9. Sprawdzić materiały. Farby do mebli dziecięcych powinny być wykonane na bazie nieszkodliwych rozpuszczalników, najlepiej na bazie wody (akryl, akrylowo-poliuretan lub wosk olejowy).

10. Zwróć uwagę na szczegóły. Zawiasy i mechanizmy szuflad powinny być z prowadnicami Soft Close, aby dziecko nie szczypało rąk.

11. Zdjąć przewody. Jeśli meble lub elementy dekoracyjne mają jakieś przewody (np. wbudowane oświetlenie), ważne jest dobre zamocowanie i izolacja. Upewnij się, że wszystkie gniazdka są zabezpieczone przed dostępem dzieci.

12. Minimalizuj ostre narożniki. Dawaj pierwszeństwo meblom z zaokrąglonymi kątami, aby dziecko nie uderzyło o róg ani nie zadrapało się nim.